Akdeniz’den Dünyaya Uzanan Lezzet

Akdeniz’den Dünyaya Uzanan Lezzet

Zeytinyağı; ana vatanı olan Akdeniz sofralarının vazgeçilmezi iken yavaş yavaş tüm mutfakların baş yağı olmaya doğru emin adımlarla ilerlemektedir. Gazete ve televizyonlarda yer alan sağlık haberlerinin yanı sıra uzmanlarında zeytinyağı ile ilgili yapmış olduğu açıklamaların bunda oldukça büyük bir payı vardır. Zeytinyağı kullanılarak birbirinden lezzetli yemekler yapılabilir. Zeytinyağında E vitamini, yüksek oranda tekli doymamış yağ asitleri ve fenolik bileşenler vardır. Bunlarda bizim daha dinamik ve dinç olmamıza, daha sağlıklı yaşamamıza ve daha genç görünmemize oldukça yardımcı olacaktır.
Fazla temel yağ asidi içermeyen zeytinyağı, oleik asidi (tekli doymamışlıklı yağ asidi) %75 gibi bir hayli yüksek oranda içerir. Bu özelliği de omega 3’ün (balık yağı) hücre zarına emilmesini sağlamada çokça yardım eder.
Zeytinyağının başka bir yaşam koruyucu etkisi de kötü kolestrolün (LDL) oksidasyonunu fazlasıyla azaltmasıdır.
Zeytinyağının içeriğindeki güçlü antioksidan olan polifenoller, kolon kanserini önlemede oldukça yardımcı olabilirler.
Keratin proteininin de oksidasyonunu engel olarak saçların parlak ve yumuşak kalmasını sağlar. Tırnakların kırılmasını ve soyulmasını engeller.

# Besinlerin bağırsak emilimini fazlasıyla arttırır.
# Ödem oluşmasına engel olur.
# Tansiyonu dengeli olarak düşürür.
# Ülserdeki mide asidi salgısını yeterince azaltır.
# Ciltteki nem özelliğini arttırır.
# Pankreas salgısını uyarır.
# Çocuklardaki kemik gelişimine yardım eder.
# Osteoporozu önleyicidir.
# Diyabetlilerde seker seviyelerini aşağılara çeker.
# Prostat kanseri riskini düşürür.
# Göğüs kanseri riskini azaltır.
# Tümörün gelişmesini engeller.
Zeytin ve Zeytin Ağacı Hakkında Botanik Bilgi: Zeytingiller ailesinden; 5ile15 metre boylanabilen ve 1000 yıl yaşayabilen uzun ömürlü bir ağaçtır. Yaprakları daima yeşil olup karşılıklı oval, mızrak veya nadiren kalp şeklinde, kenarları bütün, hafif geri kıvrık, üst kısmı açık yeşil, alt kısmı grimsi veya gümüşsü renktedir. Çiçekleri yaprak sapının dibinden çıkar ve 3-7 tanesi bir arada ve salkım şeklindedir. Çiçeklerin taç yaprakları dört parçalı olup gerisi boru şeklinde ve beyaz renklidir. Meyveleri etli, yuvarlak, 1-3,5 cm büyüklüğünde olabilir ve önce yeşil sonra kırmızımsı ve nihayet olgunlaşınca siyah renk alır.